საქართველოს პარლამენტმა „ქართული ოცნების“ ორი ახალი დეპუტატის, გიორგი ხახუბიას და სალომე ჯინჯოლავას უფლებამოსილების ცნობის საკითხს მხარი დაუჭირა.
გიორგი ხახუბია 29 აპრილის პარლამენტის შუალედური არჩევნების შედეგად ფოთის, ხობისა და სენაკის მაჟორიტარ დეპუტატად აიჩიეს. მანამდე ამავე სამაჟორიტარო ოლქის დეპუტატი მამამისი, ირაკლი ხახუბია იყო, რომელიც 2022 წლის ოქტომბერში გარდაიცვალა.
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მონაცემებით, გიორგი ხახუბიამ 27 551 ხმა (95.30%) მიიღო, ხოლო მისმა ერთადერთმა კონკურენტმა, პარტია „თავისუფალი საქართველოს“ კანდიდატმა, ბესიკ წულეისკირმა 1359 ხმა (4.70%). აღსანიშნავია, რომ პარლამენტის შუალედური არჩევნებისთვის 105 314 ამომრჩეველი იყო რეგისტრირებული, საიდანაც მხოლოდ 29 591-მა მიიღო არჩევნებში მონაწილეობა.
„ქართული ოცნების“ პროპორციულ სიის წევრი სალომე ჯინჯოლავა უმაღლეს საკანონმდებლო ორგანოში მაია მენაღარიშვილის უფლებამონაცვლე გახდა. მაისის დასაწყისში მენაღარიშვილი სახელმწიფო ენის კვლევის, განვითარებისა და პოპულარიზაციის მიმართულებით განათლების მინისტრის მრჩევლად დაინიშნა. ამ დრომდე სალომე ჯინჯოლავა პარლამენტში მუშაობდა.