საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი პარიზში საფრანგეთის პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონსა და ამერიკის შეერთებული შტატების არჩეულ პრეზიდენტ დონალდ ტრამპს შეხვდა.
„სიღრმისეული დისკუსია მქონდა პრეზიდენტებთან ტრამპთან და მაკრონთან. ვამხილე მოპარული არჩევნები და უკიდურესად საგანგაშო რეპრესიები ქართველი ხალხის წინააღმდეგ. ხაზი გავუსვი ძლიერი აშშ-ის საჭიროებას. ქართველ ხალხს დონალდ ტრამპის სახით მეგობარი ჰყავს. ღმერთმა დალოცოს ამერიკის შეერთებული შტატები“, - წერს ზურაბიშვილი პლატფორმა X-ზე.
საქართველოს პრეზიდენტი მსოფლიოს ლიდერებთან ერთად, პარიზში, ნოტრ-დამის გახსნის ცერემონიას დაესწრო. სალომე ზურაბიშვილმა შეხვედრა უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკისთანაც გამართა.
30 ნოემბერს, აშშ-მა საქართველოსთან სტრატეგიული პარტნიორობის შეჩერების შესახებ განაცხადა და განმარტა, რომ „ქართული ოცნების“ სხვადასხვა ანტიდემოკრატიულმა ქმედებამ სტრატეგიული პარტნიორობის ძირითადი პრინციპები დაარღვია. არალეგიტიმურმა პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ ეს გადაწყვეტილება შეაფასა „დროებითი მოვლენად“, რომელსაც „ვერ ექნება ვერავითარი პრინციპული მნიშვნელობა“. კობახიძე იმედოვნებს, რომ 20 იანვრიდან, ტრამპის ინაუგურაციის შემდეგ, შეერთებული შტატების მხრიდან საქართველოსადმი დამოკიდებულება „უფრო მეტად სამართლიანი იქნება“.