თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ირაკლი ჩიკაშუამ რუსული კანონის საწინააღმდეგო აქციაზე ადმინისტრაციული წესით დაკავებული ლაზარე გრიგორიადისი სამართალდამრღვევად ცნო და 2300 ლარით დააჯარიმა. შინაგან საქმეთა სამინისტრო გრიგორიადისს წვრილმან ხულიგნობასა და პოლიციისადმი დაუმორჩილებლობას ედავებოდა.
- 1 რა მოხდა თელავის სასტუმროში, სადაც რუსეთის მოქალაქის ცემის ბრალდებით მამაკაცი დააკავეს
- 2 საპატრულო პოლიციამ შშმ პირს მანქანაში ჩააფსმევინა, შსს-ს 10 ათასის გადახდა დაეკისრა
- 3 283 ქოთანი და 7 კგ გამომშრალი მარიხუანა - დიზაინერ რატი რატიანს 15 წელი მიუსაჯეს
- 4 გაუპატიურება, წამება და დაკარგული ჩვილი - ნატა ვიბლიანის საქმეზე გამოძიება დაიწყო
- 5 სოხუმი მასშტაბური ენერგოკოლაფსის მიზეზად ენგურჰესზე მომხდარ ავარიას ასახელებს
- 6 მძღოლს, რომელმაც გორში ავარიით დედა-შვილი იმსხვერპლა, 225 ვიდეოჯარიმა ჰქონდა
ლაზარე გრიგორიადისის თქმით, მოსამართლემ გადაწყვეტილება მხოლოდ ორი პოლიციელის ჩვენებაზე დაყრდნობით მიიღო.
„გამოხატვის თავისუფლებაში ჯდებოდა ჩემი პროტესტი. აქციაზე 10 წუთის მისული ვიყავი. დავაკაკუნე პოლიციის მიერ განთავსებულ ჯებირზე და დაკავება რომ დაიწყეს, უკან ჩამოვედით რომ არ დავეჭირეთ. მაშინ დამაკავეს. მოსამართლემ ამასთან დაკავშირებით მიიღო გადაწყვეტილება, თითქოს პოლიციელს ვაგინებდი“, - განაცხადა გრიგორიადისმა სასამართლო სხდომის შემდეგ.
ლაზარე გრიგორიადისი პარლამენტთან 14 მაისს, ე.წ. „უცხოეთის აგენტების“ შესახებ რუსული კანონის საწინააღმდეგო დემონსტრაციაზე დააკავეს, რა დროსაც, მისი თქმით, პოლიციელებმა ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს. გრიგორიადისმა წინასწარი დაკავების იზოლატორში 48 საათი გაატარა.
გრიგორიადისი, რომელიც რუსული კანონის საწინააღმდეგო აქციებში 2023 წლის მარტშიც მონაწილეოდა, პოლიციელების ჯანმრთელობის ხელყოფისა და სახელმწიფო ქონების განადგურების ბრალდებით გაასამართლეს. 2024 წლის 12 აპრილს, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლის, ზვიად შარაძის გადაწყვეტილებით, მას 9 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა, თუმცა პრეზიდენტმა შეიწყალა და ციხე 24 აპრილს დატოვა.
გათავისუფლების შემდეგ ლაზარე გრიგორიადისი „ქართული ოცნების“ მიერ ხელახლა ინცირებული რუსული კანონის საწინააღმდეგო აქციებში ჩაერთო.
რუსული კანონის მიღების წინააღმდეგ მრავალათასიანი საპროტესტო გამოსვლები თბილისში 15 აპრილიდან მიმდინარეობდა და თითქმის თვენახევარი გაგრძელდა. შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, ადმინისტრაციული და სისხლის სამართლის წესით, დემონსტრაციების 200-ზე მეტი მონაწილე დააკავა. მათი უმრავლესობა პოლიციელების მხრიდან ძალის გადამეტებაზე, არასათანადო მოპყრობასა და ფიზიკურ ანგარიშსწორებაზე საუბრობს. საპროტესტო აქციების მიმდინარეობისას შსს-ს სხვადასხვა დანაყოფის თანამშრომლები სასტიკად გაუსწორდნენ ოპოზიციონერ პოლიტიკოსებსა და აქტივისტებს - ალეკო ელისაშვილს, ლევან ხაბეიშვილს, დავით ქაცარავას და სხვებს. სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურმა განაცხადა, რომ სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლების მხრიდან განხორციელებულ შესაძლო კანონსაწინააღმდეგო ქმედებების თაობაზე ჯამში 138 შეტყობინება მიიღეს. უწყებამ გამოძიება დაიწყო, თუმცა ამ დრომდე პასუხისგებაში არ მიუცია არცერთი პოლიციელი.

Tbilisi City Court Judge Irakli Chikashua recognized Lazare Grigoriadis, who was administratively detained during a protest against the Russian Law, as a violator and fined him 2300 GEL. The Ministry of Internal Affairs accused Grigoriadis of petty hooliganism and disobeying the police.
- 2 NGOs Demand Answers on Which Chemical Substances MIA Used Against Protesters
- 3 The Strasbourg Court Has Begun the Substantive Hearing of Gela Mtivlishvili's Case
- 5 Geladze: The Ministry of Internal Affairs Has Never Purchased the So-Called “Camite”
- 6 Georgian Dream to Initiate Legal Dispute Against BBC
As Lazare Grigoriadis says, the judge based his decision solely on the testimony of two police officers.
"My protest was an exercise of freedom of expression. I was at the rally for only 10 minutes. I tapped on the barrier set up by the police, and when they began arresting people, we retreated to avoid being caught. That's when I was arrested. The judge made a ruling as if I had verbally abused a policeman," Grigoriadis commented after the court session.
Lazare Grigoriadis was arrested near the parliament on May 14 during a demonstration against the Russian Law on so-called Foreign Agents. He claims that during the protest, police officers physically and verbally abused him. Grigoriadis spent 48 hours in a pre-trial detention cell.
Grigoriadis, who had participated in actions against the Russian Law in March 2023, was convicted of assaulting police officers and damaging state property. On April 12, 2024, Tbilisi City Court Judge Zviad Sharadze sentenced him to 9 years in prison, but he was pardoned by the president and released on April 24.
Following his release, Lazare Grigoriadis participated in renewed protests against the Russian Law, organized by Georgian Dream.
Thousands protested against the adoption of the Russian Law in Tbilisi from April 15, continuing for nearly a month and a half. The Ministry of Internal Affairs arrested over 200 participants of the demonstrations under administrative and criminal charges. Many alleged excessive force, mistreatment, and physical retaliation by police officers. During the protests, members of various Ministry of Internal Affairs units reportedly assaulted opposition politicians and activists such as Aleko Elisashvili, Levan Khabeishvili, and Davit Katsarava. The Special Investigation Service received a total of 138 reports regarding potential illegal actions by law enforcement officers and has initiated an investigation, though no officers have yet been charged.