საფრანგეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი კატრინ კოლონა, 26-28 აპრილის პერიოდში აზერბაიჯანს, სომხეთსა და საქართველოს ეწვევა.
ბაქოში მინისტრი პრეზიდენტ ილჰამ ალიევს შეხვდება, ხოლო ერევანში პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანს. საფრანგეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებით, აზერბაიჯანსა და სომხეთში ვიზიტი ნიშნავს იმას, რომ საფრანგეთი მხარს უჭერს ორ სახელმწიფოს შორის სამშვიდობო მოლაპარაკებებს. გარდა ამისა, კოლონა მოითხოვს მთიან ყარაბაღში მცხოვრები სომეხი მოსახლეობის უფლებების დაცვას და ლაჩინის დერეფანში გადაადგილების დაუყოვნებლივ აღდგენას.
კატრინ კოლონა საქართველოს 28 აპრილს ეწვევა. საფრანგეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებით, საქართველოს პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილთან, პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილთან და საგარეო საქმეთა მინისტრ ილია დარჩიაშვილთან მოლაპარაკებების დროს, ის დააფიქსირებს საკუთარ მხარდაჭერას კანონის უზენაესობის სფეროში რეფორმებისა და სამოქალაქო საზოგადოების შენარჩუნების მიმართ, რაც აუცილებელია ქვეყნის ევროკავშირთან დასაახლოებლად.
2018 წლის შემდეგ, ეს საფრანგეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი ვიზიტია საქართველოში.