იუსტიციის სამინისტროს უახლესი მონაცემებით, რომელიც „საქართველოს ამბებმა“ მოიპოვა, 2022 წლის 24 თებერვლიდან, რუსეთის მიერ უკრაინაში ომის დაწყების შემდეგ, 2023 წლის 17 ნოემბრის ჩათვლით, 24386-მა რუსეთის მოქალაქემ მოითხოვა საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭება, 15506-მა კი ბინადრობის ნებართვა. ამავე პერიოდში 25689 რუსეთის მოქალაქე საქართველოში ინდივიდუალურ მეწარმედ დარეგისტრირდა, 1957 რუსეთის მოქალაქე კი 1550 კომპანიაში წილის მესაკუთრედ ან/და დამფუძნებლად.
- 1 საპატრულო პოლიციამ შშმ პირს მანქანაში ჩააფსმევინა, შსს-ს 10 ათასის გადახდა დაეკისრა
- 2 283 ქოთანი და 7 კგ გამომშრალი მარიხუანა - დიზაინერ რატი რატიანს 15 წელი მიუსაჯეს
- 3 ბანკირის ენერგოპროექტი - გოგნის ქარის ელექტროსადგურისთვის კოლხურ ტყეებს გაჩეხავენ
- 4 სოხუმი მასშტაბური ენერგოკოლაფსის მიზეზად ენგურჰესზე მომხდარ ავარიას ასახელებს
- 5 ნატა ვიბლიანის გაუპატიურების ერთი ეპიზოდი მამის საფლავზე მოხდა - ადვოკატი
- 6 „საეჭვო გარემოება ვერ გამოვლინდა“ - შსს 2014 წელს გაუჩინარებული გურამ დადიანიძის საქმეზე
2022 წლის 24 თებერვლიდან 2023 წლის 17 ნოემბრის ჩათვლით პერიოდში, საქართველოში მოკლევადიანი ბინადრობის ნებართვა მოითხოვა 2779-მა რუსეთის მოქალაქემ, საიდანაც დაკმაყოფილდა 1336 განცხადება, 1302 განმცხადებელს მოთხოვნის დაკმაყოფილებაზე უარი ეთქვა. დანარჩენი დარჩა განუხილველი, განხილვის პროცესშია ან დასკვნა ახლა მზადდება.
848 საქართველოს ყოფილმა მოქალაქემ ითხოვა ბინადრობის ნებართვა - დაკმაყოფილდა 790 განცხადება.
მუდმივი ცხოვრების ნებართვა (საქართველოს მოქალაქის ოჯახის წევრი ან ცხოვრობს 10 წელი საქართველოში) მოითხოვა 3003-მა რუსეთის მოქალაქემ. დაკმაყოფილდა 2287 განაცხადი, 511 მოქალაქეს უარი ეთქვა.
ოჯახის გაერთიანების მიზნით საქართველოში ბინადრობის ნებართვა მოითხოვა 2028 რუსეთის მოქალაქემ, საიდანაც დაკმაყოფილდა 1455 განცხადება, 366 მოქალაქეს უარი ეთქვა.
საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვა მოითხოვა 233-მა რუსეთის მოქალაქემ - დაკმაყოფილდა 168 განცხადება, 43-ზე უარი ითქვა.
სასწავლო ბინადრობის ნებართვა მოითხოვა 1563-მა რუსეთის მოქალაქემ. დაკმაყოფილდა 1378 განცხადება, 27-ზე უარი ითქვა.
სპეციალური ბინადრობის ნებართვა მოითხოვა 86-მა რუსეთის მოქალაქემ, დაკმაყოფილდა 73 განცხადება, 2-ზე უარი ითქვა.
რუსეთის მოქალაქეები საქართველოში ყველაზე ხშირად შრომითი ბინადრობის ნებართვას ითხოვენ - 2022 წლის 24 თებერვლიდან 2023 წლის 17 ნოემბრის ჩათვლით, მოთხოვნილია 4964 ასეთი ნებართვა. აქედან 2183 განცხადება რეგისტრირებულია 2022 წელს, 2781 განცხადება 2023 წელს. ორივე წელს 1530 რუსეთის მოქალაქეს მიენიჭა შრომითი ბინადრობის ნებართვა, უარი ეთქვა 2881 პირს.
2022 წლის 24 თებერვლიდან 2023 წლის 17 ნოემბრის ჩათვლით პერიოდში, სულ საქართველოში ბინადრობის უფლება მიენიჭა 9021 რუსეთის მოქალაქეს.
ამავე პერიოდში რუსეთის ფედერაციის 24386-მა მოქალაქემ მოითხოვა საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭება.
საქართველოს მოქალაქეობის აღდგენის დროებითი უფლების (ყოფილი მოქალაქე) მინიჭებაზე რეგისტრირებულია 3695 განცხადება, საიდანაც დაკმაყოფილდა 2795 მოთხოვნა, უარი ეთქვა 534 მოქალაქეს, განუხილველი დარჩა 139 განცხადება, განხილვაშია 155, შეჩერებულია 7, დასკვნის მომზადება მიმდინარეობს 65 განაცხადზე.
საქართველოს მოქალაქეობის აღდგენის წესით მინიჭება (ყოფილი მოქალაქე) მოითხოვა 23-მა რუსეთის მოქალაქემ. დაკმაყოფილდა 6 განცხადება, არ დაკმაყოფილდა 1, განუხილველი დარჩა 17.
საქართველოს მოქალაქეობის გამარტივებული წესით მინიჭება მოითხოვა 11-მა რუსეთის მოქალაქემ. დაკმაყოფილდა 5 განცხადება, არ დაკმაყოფილდა 3.
საქართველოს მოქალაქეობის საგამონაკლისო წესით მინიჭება მოითხოვა 8377-მა რუსეთის მოქალაქემ. აქედან 5457-მა გასულ წელს, ხოლო 2920-მა მიმდინარე წელს. საგამონაკლისო წესით საქართველოს მოქალაქეობა მიენიჭა 2880 რუსეთის მოქალაქეს, არ დაკმაყოფილდა 4576 განცხადება.
საქართველოს მოქალაქეობის სპეციალური წესით მინიჭება (დაბადებული საქართველოში) მოითხოვა 7-მა რუსეთის მოქალაქემ. დაკმაყოფილდა 4 განაცხადი.
საქართველოს მოქალაქეობის შენარჩუნება (საქართველოს მოქალაქეა და ამავდროულად მოპოვებული აქვს სხვა ქვეყნის მოქალაქეობა) მოითხოვა 12265 რუსეთის მოქალაქემ. დაკმაყოფილდა 7430 განცხადება, უარი ეთქვა 3770 განმცხადებელს.
საქართველოს მოქალაქეობის ჩვეულებრივი წესით მინიჭება მოითხოვა 8 რუსეთის მოქალაქემ, დაკმაყოფილდა 1 განაცხადი.
2022 წლის 24 თებერვლიდან 2023 წლის 17 ნოემბრის ჩათვლით პერიოდში, სულ საქართველოს მოქალაქეობა მიენიჭა 13 120 რუსეთის მოქალაქეს.
საქართველოში რუსეთის მოქალაქეები მასობრივად შემოვიდნენ უკრაინაში რუსეთის შეჭრისა და ომის დაწყების შემდეგ. მათი რაოდენობა განსაკუთრებით 2022 წლის 21 სექტემბრის შემდეგ გაიზარდა, როცა რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა ე.წ. ნაწილობრივი მობილიზაცია გამოაცხადა ომში 300 000 ადამიანის გასაწვევად. ლარსის სასაზღვრო-გამშვებ პუნქტთან რუსეთის მოქალაქეების რამდენიმეკილომეტრიანი რიგები იდგა. საქსტატის ინფორმაციით, 2022 წელს 62300 რუსეთის მოქალაქე საქართველოში საცხოვრებლად დარჩა.

According to the latest data of the Ministry of Justice obtained by Georgian News, from the outbreak of war in Ukraine on February 24, 2022, to November 17, 2023, 24,386 Russian citizens applied for Georgian citizenship, and 15,506 for residence permits. In the same period, 25,689 Russian citizens were registered as private proprietors in Georgia, and 1,957 Russian citizens were registered as shareowners and/or founders in 1,550 companies.
- 4 Geostat: The Average Salary in Georgia Is 2,271 GEL
- 5 Kobakhidze and Putin Attend International Forum on Neutrality in Turkmenistan
- 6 Zurabishvili Appeals to International Organisations to Investigate Possible Use of “Camite”
In the same period, 2,779 Russian citizens applied for a short-term residence permit in Georgia, of which 1,336 applications were approved, and 1,302 were denied. The rest remained unreviewed, are pending for a review, or the conclusion is now being prepared.
848 former citizens of Georgia requested residence permits - 790 applications were granted.
3003 Russian citizens applied for a permanent residence permit (family member of a Georgian citizen or living in Georgia for 10 years). 2287 applications were approved, and 511 citizens were refused.
2,028 Russian citizens applied for a residence permit in Georgia for family reunification, of which 1,455 applications were approved, and 366 were denied.
233 Russian citizens applied for an investment residence permit - 168 applications were approved, and 43 were rejected.
1563 Russian citizens applied for a study residence permit. 1378 applications were approved, and 27 were rejected.
86 Russian citizens requested a special residence permit, 73 applications were approved, and 2 were rejected.
Russian citizens request work residence permits in Georgia the most - from February 24, 2022, to November 17, 2023, 4,964 such permits were requested. Of these, 2183 applications were registered in 2022, and 2781 in 2023. In both years, 1,530 Russian citizens were granted work residence permits, and 2,881 were refused.
In the period from February 24, 2022 to November 17, 2023, a total of 9,021 Russian citizens were granted the right to reside in Georgia.
In the same period, 24,386 citizens of the Russian Federation requested to be granted Georgian citizenship.
3,695 applications for granting the temporary right to restore Georgian citizenship (former citizen) were registered, of which 2,795 requests were met, 534 citizens were refused, 139 applications remained unreviewed, 155 are under consideration, 7 are suspended, and the conclusion is being prepared on 65 applications.
23 Russian citizens requested to be granted Georgian citizenship by restoration (former citizen). 6 applications were approved, 1 was denied, 17 remained unconsidered.
11 Russian citizens requested to be granted Georgian citizenship in a simplified manner. 5 applications were approved, 3 were denied.
8,377 Russian citizens requested to be granted Georgian citizenship in an exceptional manner. 5457 of them last year, and 2920 this year. Georgian citizenship was granted to 2,880 Russian citizens on an exceptional basis, 4,576 applications were rejected.
7 Russian citizens requested to be granted Georgian citizenship by a special procedure (born in Georgia). 4 applications were approved.
12,265 Russian citizens requested to maintain Georgian citizenship (being a citizen of Georgia and at the same time having obtained citizenship of another country). 7430 applications were approved, 3770 applicants were rejected.
8 Russian citizens requested to be granted Georgian citizenship in the usual manner, and 1 application was approved.
In the period from February 24, 2022, to November 17, 2023, a total of 13,120 Russian citizens were granted Georgian citizenship.
Following Russia’s invasion of Ukraine, Russian citizens flooded Georgia en masse. Their numbers increased especially after September 21, 2022, when Russian President Vladimir Putin announced the so-called partial mobilization to draft 300,000 men into the war. Several kilometer-long queues of Russian citizens built up at the Lars border crossing point. According to Geostat, in 2022, 62,300 Russian citizens stayed in Georgia.