Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը «գործակալների մասին» ռուսական օրենքի դեմ մարտին տեղի ունեցած ցույցերի ժամանակ ձերբակալված «Գիրչի՝ ավելի շատ ազատություն» կուսակցության առաջնորդ Զուրաբ Ջափարիձեին և կուսակցության անդամ Նիկա Մոսիաշվիլիին մեղավոր է ճանաչել։ Երկուսն էլ տուգանվել են 2500-2500 լարիով։
Լրահոս
Ընթերցողի ընտրանի
Փաստաբանի խոսքով՝ դատավոր Իրակլի Չիկաշուայի որոշումը կբողոքարկվի վերաքննիչ դատարանում։
«Ապացույցներով հաստատվում էր, որ Զուրաբ Ջափարիձեն և Նիկա Մոսիաշվիլին որևէ հանցագործություն չեն կատարել։ Մենք ունենք շարունակական տեսագրություններ, այդ թվում՝ խորհրդարանի շենքի տեսախցիկներից վերցված կադրեր, որոնք ապացուցում են, որ դատարանում ցուցմունք տված ոստիկաններն ընդհանրապես չեն եղել ձերբակալման վայրում և իրականում տվել են կեղծ ցուցմունքներ։ Նրանց պատասխանատվության հարցը պետք է բարձրացվի»,- ասել է փաստաբանը։
Զուրաբ Ջափարիձեն և Նիկա Մոսիաշվիլին վարչական կարգով ձերբակալվել էին մարտի 7-ի հանրահավաքին՝ մանր խուլիգանության և ոստիկանության պահանջներին չենթարկվելու պատրվակով։ Նրանք հերքում են ոստիկանների նկատմամբ բանավոր կամ ֆիզիկական հարձակումը։
Ջափարիձեի խոսքով՝ ապօրինի ձերբակալությունից հետո իրեն տեղափոխել են ապրիլի 9-ի փողոցում գտնվող պետական գերատեսչության բակ, որտեղ նրան հարվածել են ձեռքերով, ոտքերով ու մահակներով։
«Իրականում այս գործը Մոսիաշվիլիի և իմ ձերբակալության մասին չէ։ Սա մեր առևանգման գործն է: Մենք որևէ մեկին բանավոր կամ ֆիզիկական բռնության չենք ենթարկել։ Ընդհակառակը՝ այնտեղ հատուկ նշանակության ջոկատի անդամները սկսեցին ծեծել երիտասարդներին, այդ ժամանակ (տեսանյութում երևում է) ես մեջքով կանգնեցի հատուկ ջոկատայիններին՝ երեխաներին փակելու համար, և այդ ժամանակ նրանք ինձ հետ քաշեցին։ 5-6 հոգի քաշքշում էին ինձ ու հարվածում։ Դարպասի ներսում (ապրիլի 9-ի փողոցում դարպաս կա, որտեղից երբեմն դուրս են գալիս) շարունակեցին մեզ ծեծել ձեռքերով, ոտքերով, մահակներով։ Գլխիս վնասվածքները մահակներից են։
Ես ներսում շարունակեցի խոսել, ոստիկանների հետ էի խոսում, որից հետո կանգնելիս ծեծեցին, մեր ծնոտներին խփեցին։ Մեզ ասացին, որ եթե չավարտենք խոսակցությունը, կշարունակեն, որից հետո դադարեցի խոսել։ Նրանք հատուկ նշանակության ջոկատի ներկայացուցիչներ էին, բոլորը դիմակներով էին, ես ոչ մեկի դեմքը չգիտեմ, հիշում եմ միայն աչքերը»,- ասում էր Ջափարիձեն։
Ընդդիմադիր կուսակցության անդամները Թբիլիսիի քաղաքային դատարան են տեղափոխվել մարտի 9-ին՝ նախնական կալանքի ժամկետը լրանալուց հետո, սակայն նրանց գործընթացը հետաձգվել է առողջական վիճակի պատճառով։ Նիկա Մոսիաշվիլիի մոտ ախտորոշվել է գլխուղեղի ցնցում, և նա ստիպված է եղել տեղափոխվել հիվանդանոց։ Զուրաբ Ջափարիձեն նույնպես գլխի վնասվածքներ էր ստացել։
Հատուկ քննչական ծառայությունը հետաքննություն է սկսել ՆԳՆ աշխատակիցների կողմից Ջափարիձեի և Մոսիաշվիլիի նկատմամբ լիազորությունների հնարավոր չարաշահման փաստով։ Քննությամբ պարզվել է, որ նրանց բերման ենթարկելու վայրում գտնվող հանրային հիմնարկի տեսահսկման տեսախցիկների տեսագրող սարքը տեխնիկապես վնասվել է։
Ներքին գործերի նախարարությունը ձերբակալել է մարտի 7-9-ին Թբիլիսիում խորհրդարանի շենքի մոտ տեղի ունեցած բողոքի ցույցերի 135 մասնակիցների, այդ թվում՝ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների։ Մանր խուլիգանության և ոստիկանության օրինական պահանջին չենթարկվելու պատրվակով վարչական կարգով բերման է ենթարկվել 133 անձ։ Երկու ձերբակալվածներին՝ Լազարե Գրիգորիադիսին և Թոռնիկե Ակոփաշվիլիին մեղադրանք է առաջադրվել ՆԳՆ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության՝ ոստիկանի վրա հարձակում գործելու համար։ Այս գործերով դատավարությունները դեռ չեն ավարտվել։

The Tbilisi City Court found Zurab Japaridze, the leader of “Girchi - More Freedom” and party member Nika Mosiashvili, who were arrested during March protests against Russian-sourced law “on foreign agents,” guilty and fined both of them 2500 GEL.
- 1 Jozwiak: European Commission Preparing Letter Threatening Georgia with Suspension of Visa Liberalization
- 2 BasisBank to Buy Liberty Bank
- 3 FTM: Four Businesses Owned by Imedi's Irakli Rukhadze Are Registered in the Netherlands
- 4 EU Foreign Ministers to Discuss Possible Measures Against GD Repressions
- 5 Judge Nino Galustashvili Sentences 21-Year-Old Giorgi Mindadze to 5 Years in Prison
- 6 UK Foreign Secretary to Investigate Georgian Dream Leaders' "Corrupt Activities”
According to the lawyer, the resolution by Judge Irakli Chikashua will be appealed in the court of appeals.
“The evidence proved that Zurab Japaridze and Nika Mosiashvili did not commit any crime. We have unbroken footage, including from the parliament building cameras, which proves that policemen who testified in court were not at the scene of the arrest at all and in fact, committed perjury by giving false testimony. They should be held accountable,” stated the lawyer.
Zurab Japaridze and Nika Mosiashvili were arrested during the March 7 protest on administrative charges of disorderly conduct and police disobedience. They are denying verbally or physically assaulting the police.
According to Japaridze, after his illegal arrest, he was taken to the yard of the state agency on April 9 Street and beaten with hands, feet, and clubs.
“In fact, this case is not about the arrest of Mosiashvili and me. We didn’t attack anyone verbally or physically. On the contrary. The members of special forces started beating the young kids when I (footage shows) stood with my back to them to shield the kids, and that’s when they dragged me back. They were dragging me and hitting me. Inside the gates (the gates on April 9 Street), they continued beating us with hands, feet, and clubs. The cuts on my head are from clubs.
‘’I continued talking to the police, after which they beat us standing, hitting us in the jaws. They told us if I don’t stop talking, they would continue, after which I stopped. They were special forces members, all were masked, I remember their eyes,” said Japaridze.
Members of the opposition party were taken to the Tbilisi City Court on March 9, after the expiration of the pre-trial detention period, but due to their health condition, their trial was postponed. Nika Mosiashvili was diagnosed with a concussion and had to be taken to the hospital. Zurab Japaridze also had head injuries.
The Special Investigation Service has started an investigation into the possible abuse of authority by the employees of the Ministry of Internal Affairs against Japaridze and Mosiashvili. The investigation revealed that the nearby cameras of the public institution located at the place of their arrest were damaged.
The Ministry of Internal Affairs arrested 135 participants of the protests on March 7-9, including media representatives. 133 persons were detained on administrative charges of disorderly conduct and police disobedience. Two detainees - Lazare Grigoriadis and Tornike Akopashvili are charged with assaulting a police officer. Trials of these cases are still ongoing.