Օզուրգեթիի մունիցիպալիտետի վերահսկողության ծառայությունը «Քաղաքացիական շարժում հանուն ազատության» հասարակական կազմակերպությանը, գրասենյակի պատշգամբում փակցված բողոքի պաստառի պատճառով, տուգանել է նախ 1500, ապա 3000 լարիով։ Մունիցիպալիտետի տեսչությունը կտորի վրա «Ռուսական երազանքը գողացել է ընտրությունները» մակագրությունը գնահատել է որպես ոչ պատշաճ գովազդ։
Լրահոս
Ընթերցողի ընտրանի
- 1 Վրացիները, հավանաբար, այլևս չեն կարողանա աշխատել Լեհաստանում պարզեցված ընթացակարգով
- 2 Հայաստանում ձերբակալվել է Ռուսաստանի կողմից հետախուզվող Վրաստանի քաղաքացի
- 3 CRRC. Բնակչության 78%-ը կարծում է, որ վիզայի ազատականացման դադարեցումը վնասակար կլինի
- 4 Չինաստանը Վրաստանին չի հրավիրել Պեկինում նախատեսված Հաղթանակի շքերթին
- 5 Վազիանիի բնակավայրում զինվորի դի է հայտնաբերվել
- 6 GeoStat. Բնակչության 93.4%-ը Վրաստանի քաղաքացիներ են, 6.6%-ը՝ մշտապես բնակվող օտարերկրացիներ
«Իրենց տարածքում, որը վարձակալել են, տեղադրել են ոչ պատշաճ գովազդ։ Ինչ է նշանակում ինչի գովազդ է: Եթե դատարանում պատասխան վեճ ունենանք, այնտեղ կբացատրենք»,- երկու օր առաջ ասել է մունիցիպալիտետի տեսչության աշխատակիցը՝ կազմակերպությանը 1500 լարիով տուգանելուց հետո։
Քաղաքացիական ակտիվիստ, «Քաղաքացիական շարժում հանուն ազատության» ղեկավար Իրմա Գորդելաձեն ասում է, որ այսօր հեռախոսով կապվել են իր հետ և հայտնել, որ լրացուցիչ 3000 լարի տուգանք են սահմանել։
«Այսօր գրասենյակում մարդ չկա։ Հեռախոսով զանգահարեցին մեր աշխատակցին ու ասացին, որ տուգանվել ենք 3000 լարիով։ Իհարկե, մենք ոչինչ չենք վճարելու, իսկ արձանագրությունները հանձնելուց հետո բողոքարկելու ենք։ Այս ամենը մենք կապում ենք այն բանի հետ, որ ընտրությունների ժամանակ մենք եղել ենք դիտորդական կոալիցիա «Իմ ձայնի» մեջ, որը բավականին լուրջ խախտումներ է բացահայտել։ Նրանց դուր չի գալիս մեր գործունեությունը։ Բացի այդ, մեր գրասենյակը գտնվում է «Վրացական երազանքի» գրասենյակի հարևանությամբ, և թվում է, թե նրանք չեն ցանկանում նման պաստառ տեսնել»,- ասել է Իրմա Գորդելաձեն «Վրաստանի լուրերին»։
Կազմակերպության հիմնադիրներից Օթար Ռևիշվիլիի խոսքով՝ պետությունն անօրինական կերպով սահմանափակում է արտահայտվելու նրանց սահմանադրական իրավունքը.
«Մեր դեմ սկսվել են ռեպրեսիաներ։ Տեսուչները սպառնում էին մեզ ամեն օր տուգանել 3000 լարիով։ Մենք ակտիվիստների խումբ ենք։ Այս ամենն արվում է մեզ վախեցնելու և լռեցնելու համար։ Համակարգը տարբեր մեխանիզմներով փորձում է ճնշել այլախոհությունը»։
Վրաստանի «Գովազդի մասին» օրենքը սահմանում է «ոչ պատշաճ գովազդը» հետևյալ կերպ. «Անազնիվ, անվստահելի, ոչ էթիկական, ապակողմնորոշիչ կամ այլ գովազդ, որում խախտվում են Վրաստանի օրենսդրությամբ սահմանված պահանջները դրա բովանդակության, ժամանակի, վայրի կամ տարածման եղանակի վերաբերյալ»: Ոչ պատշաճ գովազդի տեղադրումը հանգեցնում է իրավաբանական անձի տուգանքի 1500 լարիի չափով, իսկ նույն արարքը կրկնելու դեպքում սահմանվում է 3000 լարի տուգանք։

The Supervisory Service of Ozurgeti Municipality City Hall fined the non-governmental organization Civil Movement for Freedom first 1500 GEL, and then 3000 GEL, for displaying a protest banner on the balcony of its office. The municipal inspection deemed the inscription Russian Dream Stole The Elections on the banner as inappropriate advertising.
"They placed an inappropriate advertisement on rented property. What kind of advertisement? If we have a retaliatory dispute in court, we will address it there," said an employee of the municipal inspection two days ago, after the organization was fined 1500 GEL.
Civil activist Irma Gordeldze, head of Civil Movement for Freedom, stated that they contacted her by phone today to inform her of an additional 3000 GEL fine.
"There is no one in the office today. They called our employee and told him that we were fined 3000 GEL. Of course, we are not going to pay anything, and we will appeal the protocols to the court once they are handed over. We connect all this with the fact that during the elections, we were part of the observer coalition My Vote which uncovered serious violations. They don't like our activity. Additionally, our office is located near the Georgian Dream office, and it seems they don’t want to see such a banner," Irma Gordeldze told Georgian News.
According to Otar Revishvili, one of the founders of the organization, the state is illegally restricting their constitutional right to freedom of expression:
"Repression has started against us. The inspectors threatened to fine us 3000 GEL every day. We are an activist group, and all this is meant to intimidate us and silence us. The system is trying to suppress dissent through various mechanisms."
The Law of Georgia On Advertising defines "inappropriate advertising" as follows: "Dishonest, untrustworthy, unethical, misleading, or other advertising that violates the requirements established by Georgian legislation regarding its content, time, place, or manner of distribution." Placement of inappropriate advertising results in a fine of 1500 GEL for a legal entity, and a 3000 GEL fine for the person responsible for placing the advertisement.