İsrail ordusunun məlumatına görə, radikal islamçı hərəkatının hücumları nəticəsində həlak olanların sayı 1200-ə çatıb. Ölənlərin bəzilərinin cəsədləri hələ də tapılmayıb. Qəzza zolağı “Həmas”ın nəzarətindədir Səhiyyə Nazirliyinin məlumatına görə, İsrailin aviazərbələri nəticəsində 950 nəfər həyatını itirib.
Əsas xəbərlər
“Oçneba” konstitusiya çoxluğunu əldə edəcəyi təqdirdə VMH və digər partiyaları ləğv etməklə hədələyir
Zelenski Kursk vilayətində əməliyyatın əsas vəzifəsi kimi “bufer zonasının yaradılmasını” hallandırıb
İsrail Müdafiə Qüvvələri Qəzza zolağı ilə sərhəddə nəzarəti tam bərpa edib. Onların məlumatına görə, 1500-ə yaxın terrorçu məhv edilib.
“Həmas” 150-yə yaxın insanı, o cümlədən xarici ölkə vətəndaşlarını girov götürüb.
Oktyabrın 10-da ABŞ prezidenti Co Bayden düşmən mövqeli tərəflərə İsraildəki vəziyyətdən istifadə etməmək barədə xəbərdarlıq edib. Onun bəyanatına görə, çəkindiriciliyi təmin etmək üçün ABŞ bölgədəki hərbi qüvvələrinin mövqelərini gücləndirib. ABŞ silahlarının ilk partiyası bu gün İsrailə, Nevatim aviabazasına gəlib. ABŞ dövlət katibi Entoni Blinken yaxın bir neçə gün içərisində İsrailə səfər etməyi planlaşdırır.
Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Amerika təyyarədaşıyan gəmisinin İsrailə gəlməsinin ciddi qırğınlara səbəb ola biləcəyini deyib. Ərdoğan İsrailin Qəzza zolağının mühasirəyə almaq qərarını tənqid edib. İsrailin müdafiə nazirinin əmrinə əsasən, Qəzza zolağına elektrik enerjisi, yanacaq və məhsulların tədarükü dayandırılıb.
Türkiyə prezidentinin sözlərinə görə, o, müharibəni dayandırmaq üçün səylərini davam etdirəcək və Rusiya prezidenti Vladimir Putin, eləcə də BMT-nin baş katibi Antonio Qutiereşlə danışıqlar aparacaq.
İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahunun dünən verdiyi bəyanata görə, yəhudilərin İkinci Dünya Müharibəsi zamanı onlara qarşı törədilən “Holokost”dan bu yana 7 oktyabrda olduğu miqyasda hücum və qurbanları olmayıb. İsrail elə bir əməliyyat keçirməyi planlaşdırır ki, “Həmas”ı onun heç bir hərbi variantı qalmadığına” inandırsın.
“Həmas” oktyabrın 7-də İsrail şəhərlərinə raket zərbəsi endirib və Qəzza zolağının qonşu ərazilərinə qurudan da hücümlar edib. Oktyabrın 8-də İsrail hökuməti ölkədə müharibə vəziyyəti elan edərək Qəzza zolağına hava və artilleriya zərbələri endirib. Qəzza zolağına nəzarət edən radikal islamçı hərəkat İsraili işğalçı dövlət hesab edir.

According to the data released by the Israeli army, the death toll of attacks by the radical Islamist movement Hamas has reached 1200. Some of the bodies have not been recovered yet. The so-called Ministry of Health of the Hamas-controlled Gaza Strip reported that Israeli airstrikes killed 950 people.
- 1 Former Prime Minister Garibashvili Sentenced to Five Years in Prison After Plea Deal
- 2 Otar Partskhaladze Charged with Organizing Murder of Businessman Levan Jangveladze
- 3 Shalva Papuashvili Says Georgian Dream Filed Complaint with BBC
- 4 Georgian Dream Party Further Tightens Grants Law, Introducing Up to 6 Years in Prison
The Israeli Defense Forces re-established full control over the border with the Gaza Strip. According to their data, up to 1500 terrorists have been eliminated.
Hamas has taken about 150 people hostage, including foreign citizens.
On October 10, US President Joe Biden warned hostile parties not to try to take advantage of the crisis in Israel. He added that in order to bolster deterrence, the US has strengthened its positioning of military forces in the region. The first batch of US weapons arrived at the Israeli Nevatim Airbase today. US Secretary of State Antony Blinken plans to visit Israel in the coming days.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan stated that the arrival of a US aircraft carrier in Israel could trigger serious carnage. Erdogan also criticized Israel's decision to blockade the Gaza Strip. By the order of the Israeli Defense Minister, the supply of electricity, fuel, and products to the Gaza Strip has been cut off.
According to Erdogan, he will continue his efforts to end the war and will hold talks with Russian President Vladimir Putin, as well as UN Secretary-General Antonio Guterres.
According to a statement made yesterday by the Prime Minister of Israel, Benjamin Netanyahu, the Jewish people have not experienced an attack and victim count on the scale of October 7 since the Holocaust committed against them during the Second World War. Israel plans to conduct such an operation that will convince it that ‘’Hamas has no military potential left whatsoever.’’
Hamas launched a rocket attack on Israeli cities on October 7 and invaded the neighboring areas of the Gaza Strip from the ground. On October 8, the Israeli government declared a state of war in the country and launched air and artillery strikes on the Gaza Strip. The radical Islamist movement that controls the Gaza Strip considers Israel an occupying state.